Jdi na obsah Jdi na menu
 


HOROR?!!PETARDY!!

19. 12. 2009

Mnohým znás sa pri slove silvester rozžiaria oči .No keby psi rozprávali viete čo by povedali?"Hororov ako Candy Man sa nebojm bojim sa petardy!"A nie len nej!!Mnoho psov sa takto zranili ci usli a teraz vam tu poskytujem par informacii:Zatímco člověk je v dospělosti schopen vnímat zvukové vlnění o frekvenci 12 000 až 20 000 hertzů, pes slyší zvuky o frekvenci 30 000 až 40 000 hertzů. Ostatně na této schopnosti psů je založen princip píšťalky, kterou člověk vůbec neslyší.

Zvěrolékaři každoročně s přicházejícím koncem roku varují majitele domácích mazlíčků, aby je co nejobezřetněji chránili před ranami explodujících ohňostrojů. Výbuchy petard totiž mohou způsobit především psům často i trvalé následky. Britský zvěrolékař Peter Coleshaw z Macclesfieldu přišel na způsob, jak na bujarou silvestrovskou noc můžete svá domácí zvířata připravit.

pes+ohnostrojStačí jim už nyní začít pouštět nahrávky výbuchů, aby si na ně do konce prosince zvykli.

Podle Coleshawa byste měli přehrávat výbuchy svým domácím mazlíčkům každý den a v určitých intervalech je zesilovat. „K objevu mi dopomohl můj teriér Rab, který vždy na konci roku neskutečně vyváděl. Nejlepší je nahrát si různé rány a výbuchy a ty pak při pouštění kombinovat a střídat. Naprosto neškodnou a hlavně přirozenou cestou tak ušetříte svého pejska zbytečných silvestrovských stresů,“ říká lékař.

Mluvčí regionální organizace sdružující zvěrolékaře Kevin Hegarty uvedl, že sice nemohou Coleshawa za jeho lékařské metody kritizovat, ale je jejich povinností zdůraznit, že by se zvířata neměla vystavovat naprosto zbytečně stresovým situacím. „Někteří psi jsou z explozí ohňostrojů maximálně vyděšeni. Vůbec přitom nezáleží, jak jsou rány hlasité,“ řekl mluvčí a dodal, že by majitelé se svými mazlíčky měli během silvestrovské noci raději zůstat doma, aby o ně nešťastnou náhodou nepřišli. Často se totiž stává, že zvíře při detonacích začne šílet a může se vrhnout pod kola auta.

Tím, kdo je používáním zábavné pyrotechniky na konci roku více či méně ohrožen, jsou také zvířata. Na hluk a efekty provázející používání pyrotechniky reagují větším či menším stresem, který může do jisté míry ohrozit jejich zdraví. V některých případech se stává, že např. hlukem vystresovaný pes se zaběhne a v lepším případě skončí v útulku, kde si ho posléze může majitel vyzvednout. Městská Policie Ostrava na Silvestra skutečně zaznamenává větší počet pobíhajících psů v ulicích města.
Všichni majitelé psů, koček či jiných zvířat se mohou informovat u svého veterináře, jak pomoci svým čtyřnohým členům rodiny ve zdraví přečkat oslavy konce roku. Kdo má možnost odvézt svého zvířecího miláčka mimo hlavní dění oslav, měl by tak učinit.

Silvestr je pro mnohé psy utrpením. Ačkoli i u výbuchů petard můžeme vyzkoušet nácvik během roku, veliká koncentrace dělobuchů se natrénuje špatně. Někteří veterináři radí použít mírné sedativum a tím psa utišit.

Odpůrci však argumentují, že pes stále vnímá a navíc je vyděšený z toho, že své tělo po léku zcela neovládá. Sedativum není rozhodně léčbou, ale spíše zmírněním projevů. Jelikož výbuchy petard nejsou doprovázeny změnou tlaku, jako je tomu u bouřky, můžete zkusit psa zmást. Pusťte mu velmi nahlas rytmickou hudbu. Pes neuslyší výbuchy a pokud je z párty během roku na hlasitou hudbu zvyklý, uklidní se.    Tak nech to dopadne dobre

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Portrét
Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>